Dosúťaže sa zapojila Emka Kardošová z 8.A triedy.
Žiačku pripravili: Mgr. Gabriela Špániková, Mgr. Zuzana Dižová
Súťažný text:
Ako prežiť túto dobu?
5...4...3...2...1 Šťastný Nový rok! Minulý rok, takisto ako všetky ostatné roky dozadu, sme si priali zdravie, šťastie, peniaze či rodinnú pohodu. Čo z toho sa nám splnilo?
Zdravie - nemocnice sú plné ľudí, trápia nás rôzne choroby či vírusy. Život nám znepríjemňujú aj dopravné nehody. To množstvo ľudí, ktoré pri nich zomrelo. A tým, čo prežili zostanú následky do konca života, fyzické či psychické. Veľa mladých ľudí trpí ťažkými depresiami zo školy, ktorú nezvládajú, z rozhádanej rodiny či z neopätovanej lásky. Toto je zdravie?
Šťastie - veľa ľudí sa počas tejto ťažkej doby nezhodlo na názoroch. Politika, covid či rôzne iné témy, ktoré nám zjavne komplikujú život. Napokon pohádaní medzi sebou prestanú úplne komunikovať. Naozaj ich to robí šťastnými? Ďalší príklad: študent celú noc nespí, pretože sa učí na ťažkú písomku. A napokon aj tak dostane zlú známku, len preto, že učiteľka sa rozhodla skomplikovať mu život. Toto má byť to šťastie?
Často si kladiem otázku: „ Neprejavuje sa v tejto dobe šťastie inak ako kedysi?“
Takisto peniaze - sú témou, ktorú má rád každý. No, nikto nemyslí na to, čo bude, keď nám začnú pomaly miznúť pred očami. Podľa mňa už začali, niektorým to však stále nedochádza. Ľudia chodia na dovolenky, kupujú si drahé autá, drahé oblečenie. No, robia to všetci? Každý z nás počas toho ako prechádzame naším mestom či dedinou vidíme mnoho bezdomovcov, ktorí by tak radi mali strechu nad hlavou či len teplé jedlo. Niektorí sú radi, ak môžu ísť cez rok aspoň na jednu jedinú dovolenku. No, aj tak majú po nej účet skoro prázdny. Toto sú tie peniaze, čo sme tak chceli?
A posledné želanie - rodinná pohoda. Každý by rád cítil, to „teplo rodinného krbu“. Spoločné rodinné zážitky sú na nezaplatenie. Chladné zimné večery strávené v rodinnom kruhu pri spoločenských hrách. Prežíva tieto chvíle každý človek?
Existuje veľa ľudí, ktorí nemajú nikoho. Skúšame nenechať týchto ľudí samých? Rodinná pohoda=samota? Nie...
Zamýšľam sa, ako sa dá táto doba prežiť pokojne tak, aby sme si na konci nášho života povedali: ďakujem Ti, Bože, za tento skvelý život.
Je to ťažké, ale podľa mňa sa to dá zvládnuť. Všetky tieto negatíva, ktoré som pred chvíľou vymenovala, sa dajú obrátiť o 180 stupňov. Ak by ľudia chodili na pravidelné preventívne prehliadky ku doktorovi, možno by na svete bolo oveľa menej ľudí s rakovinou v pokročilom štádiu či inými ťažko liečiteľnými chorobami. Ak by sa ľudia naučili konečne šoférovať autá, tak ako sa má a nie ako na Formule1, možno by sa nestalo toľko dopravných nehôd. Nezahynulo by toľko nevinných ľudí, ktorí chceli len bezpečne dôjsť domov z práce, no nedošli.
Každý z nás má právo mať svoj názor. Problém je, že ten názor tlačíme do hlavy každému nášmu známemu, ktorého stretneme alebo v tejto dobe nám k tomu pomáhajú aj sociálne siete. Nezabúdajme však, aj on má svoj názor, ktorý sa nemusí zhodovať s tým mojím. No nám sa to nepáči, silou mocou ho chceme presvedčiť o tom, že mi máme pravdu a takto to je. Nechceme si ale niekedy nechať prejsť hlavou názory iných? Možno sú logickejšie, možno nie. Nemusíme hneď vyvolávať spory, ktoré nás neskôr budú mrzieť.
Mnohým ľuďom robí veľký problém naopak vyjadriť svoj názor. To tiež nie je veľmi prospešné. Je smutné, keď sa niekto vysmieva z názorov druhého, pretože všetci sme si rovní a nikto nemá ani najmenšie právo vysmievať sa niekomu. Taktiež výzor človeka je vec, o ktorú sa často zaujímame. Ona je tučná, on má starý mobil, ona má oblečenie, ktoré už nie je „in“. Toto sú veci, ktoré naozaj zaujímajú ľudí? Alebo majú len potrebu cítiť sa hodnotnejšie ako iní? Je úplne jedno ako vyzeráme alebo čo nosíme. V tejto dobe si to však veľa ľudí nemyslí. A to je práve ten problém dnešnej doby.
Domovy pre seniorov sú zariadenia, v ktorých sa starí ľudia cítia odstrčení od svojej rodiny a ich opatrovateľky ich deň čo deň presviedčajú, že to tak nie je. Myslíte, že je to to, po čom celý život túžili? Skončiť bez rodiny, ktorú mali, ale už nemajú. Ak by sme si vážili našich starých, ktorí pre tento svet veľa urobili, bolo by na svete znova o kúsok príjemnejšie.
Pripadá mi, že v dnešnej dobe sa vyhovárame na veľa práce a práve preto nestíhame navštevovať "ešte aj" našich starých rodičov. Zamyslime sa však. Oni v rovnakom postavení ako sme teraz my chodili na polia, ťažko pracovali, ale zároveň vždy si našli čas na ľudí, na ktorých im záležalo.
Dúfam, že celá naša spoločnosť zvládne všetky problémy, ktoré sú spojené s touto dobou, vrátane momentálneho zdražovania cien. Veľké komplikácie spôsobujú aj platy, ktoré sa na rozdiel od cien v obchodoch nemenia. Medzi rady, ako sa vysporiadať so zdražovaním patria napr. využívanie tabuliek pre osobný mesačný rozpočet alebo mesačné odkladanie si 10% z príjmu. Ohľadom tejto témy určite radi pomôžu aj finanční poradcovia, ktorých navštíviť nie je hanbou.
Na záver by som len dodala: možno som túto prácu nepísala pomocou výpočtov, prieskumov a tabuliek, ale písala som ju ako obyčajný človek - pravdivo zo života...
Ema Kardošová
Malé Lednice 211
Základná škola Domaniža 8.A