Pri príležitosti Medzinárodného dňa knižníc sme v našej škole 22.10.2018 zorganizovali pre žiakov podujatie na tému „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.
Naše podujatie sme pomenovali podľa citátu Tomáša Garrigua Masaryka: „Kniha je najlepším priateľom. Sme knihami spojení s duchom všetkých národov a dôb.“ A boli to práve knihy, ktoré nás inšpirovali k príprave rôznych aktivít.
Na 1. stupni sme sa zamerali na to, aké to vlastne bolo v Československu. Žiaci sa v jednotlivých aktivitách zoznámili s Rakúsko-Uhorskom a s Československom formou puzzlových skladačiek, z ktorých vytvorili plagát tvorený erbami, vlajkami, ale aj špeciálnymi mapami, na ktorých žiaci mohli spoznať významné osobnosti Československa, motocykle, automobily a peniaze, ktoré sa v tej dobe používali. Spolu s rodičmi si zaspomínali na to, s akými hračkami sa kedysi hrávali ich prababičky a pradedkovia a vyrobili si napríklad handrové bábiky či autíčka zo škatuliek a korkových zátok. Pozreli sa na „zúbok“ českým rozprávkam, i preukázali svoje zručnosti v ovládaní českých slovíčok. Naučili sa, že „lušteniny“ nie sú žiadne krížovky, ale strukoviny (fazuľky či šošovičky).
Na 2. stupni sa žiaci pustili cestou naprieč históriou. Spoznávali dôležité osoby pre vznik Československa a vyskúšali si aj vyrábať predmety ako za starých čias, pekne ručne si vyrobiť vlastnú varešku z dreva. S pánom Františkom Kovalom diskutovali o histórii Domaniže, ktorá tento rok oslávila 750. výročie od prvej písomnej zmienky o obci Domaniža. S pánom starostom Františkom Matušíkom spoznávali cez prerozprávané zážitky starších spoluobčanov, ako sa žilo v minulosti. Prostredníctvom video nahrávky mali možnosť dozvedieť sa, čo všetko sa muselo udiať, aby Československo vôbec mohlo vzniknúť. Okrem toho mali príležitosť preskúmať erb Československa z výtvarného hľadiska a zaspievať si karaoke verziu českých i československých pesničiek.
Spestriť deň si mohli aj v našej školskej knižnici, kde z názvov kníh či mien autorov vyskladali slovo Československo.
V priebehu dňa mali žiaci možnosť pozrieť si výstavu k 100. výročiu Československa. Táto výstava sa postupne vytvárala z prác žiakov počas jednotlivých aktivít, ale aj z predmetov, ktoré priniesli do školy. Mohli tak vidieť i starý mlynček na kávu, petrolejovú lampu, vyšívaný vankúš, staré učebnice a atlasy, kalendáre i knihy z daného obdobia, ale aj unikátne listiny, z ktorých sa niektoré datovali až do Rakúska-Uhorska.
Chceme poďakovať všetkým deťom za ich neúnavnú snahu pri realizácii tohto podujatia a hlavne pozvaným hosťom – pánovi starostovi, pánovi Kovalovi i rodičom, ktorý venovali svoj voľný čas, aby nám pomohli spestriť tento výnimočný deň pri príležitosti 100. výročia Československa.