Navigácia

 • Letné prázdniny

 • 6. 7. 2017

  Do galérie Ukončenie šk. roka 2016/2017 boli pridané fotografie.

 • 6. 7. 2017

  Do galérie Rozlúčka s deviatakmi boli pridané fotografie.

 • 6. 7. 2017

  Do galérie Školský výlet Pieniny boli pridané fotografie.

 • Školský výlet 7.A, 8.A, 9.A Pieniny – splav Dunajca , Ľubovniansky hrad

   

  Dva príjemné školské dni 22. a 23.6.2017 prežili žiaci v lone krásnej slovenskej prírody na východnom Slovensku. V PIENAP-e splavili Dunajec, prešli nenáročnú turistickú trasu popri tejto rieke a navštívili kláštor Červený kameň. Potom sa ubytovali v Goralskom dvore, kde ich čakala chutná večera a voľný program. Na druhú večeru si priniesli slaninu, klobásky a nachystali drevo na večerné opekanie.

  Najviac sa však tešili na nočnú hru, ktorá sa skončila okolo polnoci. Unavení sa uložili na odpočinok, lebo ráno ich čakala cesta na Ľubovniansky hrad. Jeho silueta sa hrdo týčila na vysokom kopci, ale výstup nebol veľmi náročný. Privítali nás zrenovované hradné múry a obytné miestnosti posledných majiteľov, ktorí sa z neho vysťahovali v roku 1944. Potešili nás i cvičené dravé vtáky a nádherný výhľad z hradnej veže.

  Pod hradom sme si ešte pozreli  skanzen a vydali sa na cestu domov. V Motoreste v Spišskej Belej sme sa zastavili na obed a večer okolo 19,00 sme boli v Domaniži.

  Poďakovanie patrí triednym pani učiteľkám, ktoré boli so svojimi triedami,  všetkým žiakom, ktorí sa výletu zúčastnili, lebo sa správali tak, ako sa na slušné deti patrí a tiež nášmu vodičovi Miroslavovi Ševčíkovi, lebo náročnú cestu profesionálne zvládol. Ďakujeme.

   

   

 • Literárna súťaž DARY REČI

  Linda Lednická, žiačka 5.A triedy, sa zapojila do literárnej súťaže, ktorú vyhlásila Považská knižnica spolu s mestom Považská Bystrica. Na slávnostnom vyhodnotení 26. júna 2017 v Mestskom úrade v PB nás čakalo veľmi milé prekvapenie, pretože vo svojej kategórii získala 1. miesto. Svoju prácu nazvala O blche, ktorá zachránila svet. Gratulujeme.

 • 6. 7. 2017

  Do galérie Hodina angličtiny naživo boli pridané fotografie.

 • Hodina angličtiny naživo

  Záverečná hodina angličtiny bola u druhákov pekne veselá. Žiaci si pripravili projekty o svojich skutočných či vymyslených domácich miláčikoch a jednoduchými krátkymi vetami ich odprezentovali. Mohli sme sa dozvedieť ako sa ich zvieratko volá, čo má rado a ako vyzerá. Obrázky či fotky však dvaja žiaci doplnili aj živým zvieratkom. Mali sme možnosť spoznať rybičku Pusinku, ktorej nevadil jej dočasný príbytok v kýbliku a tiež aj malého štvornohého kamaráta, ktorý sa luxusne do školy doviezol aj so svojim ubytovaním. Rozkošný pieskomil mohol na vlastné oči uvidieť miesto, kam jeho „pániček“ skoro každé ráno chodieva a presvedčiť sa, že malí druháci sú naozaj šikovní.

 • Terénna exkurzia

  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt manínska tiesňava23.06. 2017 vymenilo 31 žiakov 3. a 4. ročníka svoje učebne za vyučovanie v prírode. Zúčastnili sa terénnej exkurzie NPR Manínska tiesňava. Žiakov sprevádzal Mgr. Peter Pajger , ktorý ochotne odpovedal na všetky naše zvedavé otázky. Počas turistickej vychádzky deti spoznali krásy a  históriu Manínskej i Kostoleckej tiesňavy. Tiesňavy sa nachádzajú neďaleko Považskej Bystrice v pohorí Súľovské vrchy. Sú príkladom vodnej erózie a geomorfológie. Po pešom putovaní  si všetci pochutnali na opečenej slaninke, špekáčikoch, klobáske, či chlebíku.

 • 17. 6. 2017

  Do galérie Triedny výlet 6. A - Milochov boli pridané fotografie.

 • 16. 6. 2017

  Do galérie Osmijankova literárna záhrada boli pridané fotografie.

 • Dopoludnie v múzeu

  Dňa 8. júna 2017 navštívili Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, žiaci Základnej školy v Domaniži. 

  Všetci žiaci si pod lektorským vedením Mgr. Juraja Jakubíka pozreli aktuálnu výstavu ´Hračky v minulosti´, prostredníctvom ktorej sa mohli oboznámiť s rôznymi druhmi hračiek – od ľudových, cez „kultové socialistické“ až po novšie typy.

  Edukačné pásmo tvorili dve prednášky – pre menšie deti 1. a 2. ročníka bola pripravená prezentácia Ing. Zuzany Čižmárikovej s názvom „Prechádzka našou prírodou“, zameraná na prehľad miestnej fauny. Hovorené slovo bolo doplnené názornými ukážkami stálej expozície dermoplastických preparátov zvierat v priestoroch múzea.

  Pre staršie deti 3.-4. ročníka bola pripravená prednáška dr. Petronela Rágulovej o tradičnej kultúre našich predkov. Žiaci sa dozvedeli viac o tradičnom bývaní, strave, odievaní, ale aj o rozmanitých zvykoch.  Na fixáciu preberaného učiva, rozširujúce predpísanú učebnú látku, slúžila ukážka rôznych druhov starožitných predmetov – napr. forma na maslo, pražič na kávu, drevený piest na pranie, atď.

              Náučného dopoludnia sa v priestoroch múzea zúčastnilo 68 žiakov ZŠ Domaniža v sprievode 5 vyučujúcich.

  Text: Mgr. Petronela Rágulová, PhD.,

 • Osmijankova literárna záhrada

  8. 6. 2017 navštívili naši piataci Osmijankovu literárnu záhradu v Považskom osvetovom stredisku v Považskej Bystrici.

  Čakal ich Rozprávkovník Osmijankových rozprávok, Šifrovník na odkliatie princeznej, Fantazmagorika veľkoplodá s rozprávkovými postavičkami, Knihokvety. Pod kamienky mohli ukryť svoje rozprávkové želania. Museli prejsť neobyčajnou cestou - močiarom - porekadlovníkom, mohli si vytvoriť vlastnú stopu, poskladať Veršoplôtik a nakoniec si oddýchnuť v čarovnom Peliešku. Niektorí žiaci využili i možnosť odfotografovať sa s Osmijankom a Osmidunčom:) Žiaci zažili zaujímavé čítanie hrou.

  Počas našej návštevy Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici sme mohli vidieť i výstavu výtvarných prác žiakov na tému "Dobšinského rozprávkovo". Do súťaže sa zapojili i žiaci našej školy. Napriek tomu, že neboli ocenení, medzi vystavenými prácami boli i práce Ivetky Matunovej z 3.A, Paulíny Dižovej zo 4.A,  Adely Sádeckej a  Stanislavy Vančovej zo 6.A.    

  V literárnej časti súťaže nás reprezentovala Emka Kardošová z 2.A. Za jej vytvorenie vlastnú rozprávku "Domáce ZOO" získala od Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici diplom a cenu.               

 • 12. 6. 2017

  Do galérie Deň rodiny boli pridané fotografie.

 • Deň rodiny 11.6.2017

 • 5. 6. 2017

  Do galérie Bábkové divadlo boli pridané fotografie.

 • 5. 6. 2017

  Do galérie Noc v škole boli pridané fotografie.

 • 5. 6. 2017

  Do galérie MDD boli pridané fotografie.

 • AKO SME OSLÁVILI MDD

   

   

   

   

   

   

   

  Počasie bolo ako vymaľované a prialo nám. Deti postupne prichádzali so svojimi pani učiteľkami na Tri studničky. Žiakom 1. – 5. ročníka sme pod záštitou Rady rodičov pripravili prechádzku úplne prvým Rozprávkovým lesom.

  Po príhovore rozprávkových bytostí sa detičky postupne odobrali na stanovištia, ktoré boli ukryté v lese nad Troma studničkami. Bolo ich päť a žiaci sa na nich stretli s ježibabkou (Aďou Haviarovovou),  Jankom a Marienkou (Slávkom Bubelínym, Majkou Mišúrovou), kráľom lesných zvieratiek – jeleňom (Peťom Čelkom), so Šípkovou Ruženkou (Majkou Lapúnikovou) a s vodníkom (Emkou Tkáčovou). Aby žiaci v lese nezablúdili, sprevádzala ich dobrá víla (Adelka Sádecká).

  Pri každej zastávke dostali deti rôzne otázky, hádanky alebo mali splniť určitú úlohu. Keď sa im podarilo úlohy splniť, dostali sladkú odmenu, či malú milú drobnosť.

  Keď si všetci prešli Rozprávkovým lesom, čakalo ich vyhodnotenie. Kráľ (Ivo Sádecký) a kráľovná (Veronika Lednická) ich vyznamenali striebornou medailou – fidorkou.

  A keď už aj posledný žiačik dokončil rozprávkovú púť, konečne sa začalo opekanie. Posilnené špekačkami sa decká pustili skákať vo vreciach, preťahovať lanom, hrať futbal, či hádzať loptičky do terča. Pomedzi to naše šikovné dievčence (Marika Sádecká a Ivanka Čelková) maľovali deťom na tvár rôzne motívy a čo bolo úplne skvelé, že sa nakoniec deti maľovali navzájom a bolo to naozaj super.

  Zábava to bola veľká a ani sme nedúfali, že to takto dobre dopadne na prvý-krát. Dúfame, že aj budúci rok sa stretneme v takej dobrej nálade, pri peknom počasí a že i druhý ročník Rozprávkového lesa sa bude niesť v znamení zábavy, smiechu a šťastných detských tvárí.

  Obzvlášť veľká vďaka patrí celej 9.A na čele s ich ústretovou a ochotnou pani učiteľkou Mgr. Helenkou Lednickou, ktorá nám i so svojimi žiakmi veľmi pomohla.

  Predseda RR Ing. Barbora Jungová

 • Čitateľský maratón

  Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt čitateľský maratón

  V stredu 31.5.2017 sa v našej škole uskutočnil maratón čítania. Tento maratón bol súčasťou celoslovenského projektu „Čítajme si“ 2017.
  Projekt vznikol pred desiatimi rokmi s cieľom pritiahnuť k čítaniu viac detí a poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Realizuje sa formou 6-hodinového čitateľského maratónu, do ktorého sa zapájajú deti z viacerých miest Slovenska. Krstnou mamou tohto projektu je pani Oľga Feldeková.
  Z našej školy sa do čitateľského maratónu zapojilo 125 žiakov, ktorí mali k dispozícii zaujímavé knižky - Kozliatko v ohrození, Prešibané dvojčatá, O trpaslíkovi Hundroškovi, Opice z našej police, Tajomstvo zakliateho hradu či knihu o futbalistovi, ktorý sa volá Gareth Bale.

  Mgr. Jana Urbanová

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Domaniža
  Domaniža103
  018 16 Domaniža
 • 042/4394541
  0911 439 454

Fotogaléria