Navigácia

 • Deň zdravej výživy

                  V stredu 18. októbra si na svoje prišli všetky maškrtné jazýčky v našej škole. Hlavne tie, ktoré majú rady ovocie, zeleninu a všetky zdravé dobroty.

                  Každoročne  sa totiž inšpirujeme 16. októbrom - Svetovým dňom zdravej výživy a aj my na našej škole máme Deň zdravej výživy. 

                  Cez posledné vyučovacie hodiny sa každá trieda premenila na „minikuchyňu“ a žiaci spolu so svojimi triednymi učiteľmi sa pustili do prípravy chutných a hlavne zdravých šalátov z ovocia alebo zeleniny. Celá škola sa krásne rozvoňala a všetkým sa zbiehali slinky na tie dobroty. Najskôr bolo treba všetko očistiť, nakrájať a zamiešať.  A potom už prišla chvíľa najočakávanejšia – ochutnávka.              Aby to aj tento rok bolo trochu napínavé, opäť sme  pre  žiakov  od piateho po deviaty ročník  vyhlásili súťaž O najlepší šalát. Odbornú porotu, ktorá šaláty ochutnávala a posudzovala, tvorili naša pani riaditeľka Naďa Kováčiková, pani zástupkyňa Gabriela Špániková a pani ekonómka Alena Augustínová.

                   Dvaja zástupcovia z každej  triedy od štvrtého po deviaty ročník sa predstavili porote so svojím súťažným šalátom.  Porozprávali, ako šalát pripravovali a snažili sa porotu presvedčiť, že práve ten ich šalát je najlepší zo všetkých. Cena bola totiž lákavá – spoločná neskúšanka pre celú triedu. Vďaka neskúšanke si môže trieda odsunúť jedno skúšanie, alebo jednu písomnú previerku na iný termín.  Porota mala veľmi ťažkú úlohu, pretože triedy pripravili veľmi chutné i netradičné šalátiky, ba dokonca i nátierku.  Bonusom bolo netradičné naaranžovanie v podobe ovocnej sovy od šiestakov, či návod na vychutnanie zdravého šalátu s gréckym syrom na terase s vyloženými nohami. Napokon boli neskúšankou výnimočne odmenené všetky triedy.

                  Samozrejme, všetko,  čo si žiaci v triedach pripravili, to si aj pekne zjedli. Všetci odchádzali domov spokojní a sýti.  Pre inšpiráciu ponúkame na našej stránke pekné fotografie i malý receptár.

   

 • Milión detí sa modlí ruženec

  Dňa 18. októbra 2017 sa hlasy detí, nevinných obetí vojnových konfliktov, nepokojov a katastrof, aj hlasy detí žijúcich v krajinách, kde vládne mier, spojili do jedného. Cieľom tejto globálnej akcie, ktorú organizovala pápežská nadácia        ACN – Aid to the Church in Need (Kirche in Not)  je povzbudiť deti k tomu, aby svojimi vlastnými dostupnými prostriedkami – predovšetkým vrúcnou modlitbou – bojovali za pokoj ľudského srdca a mier vo svojich rodinách, mestách a krajinách. Tento rok sa k tejto krásnej myšlienke  modlitbou  posvätného ruženca pridala i naša škola. I my chceme prispieť  k tomu,  aby každá krajina sveta bola pokojným a dobrým miestom pre život.

   

 • 19. 10. 2017

  Do galérie Zdravá výživa boli pridané fotografie.

 • 19. 10. 2017

  Do galérie Výstava kníh, čítanie boli pridané fotografie.

 • 19. 10. 2017

  Do galérie Milión detí sa modlí ruženec boli pridané fotografie.

 • 13. 10. 2017

  Do galérie Naši prváci boli pridané fotografie.

 • 13. 10. 2017

  Do galérie Hodina dejepisu naživo boli pridané fotografie.

 • Malý futbal, mladší žiaci - Školský pohár SFZ - 2. miesto

  10. 10. 2017

  Dňa 10. 10. 2017 sa naši mladší žiaci (narodení  1. 1. 2005 a mladší) zúčastnili na okresnom kole malého futbalu - Školský pohár SFZ. Celé okresné kolo sa odohralo v jeden deň a na jednom mieste. Výborné podmienky pre turnaj zabezpečil areál futbalového štadiónu v Považskej Bystrici konkrétne veľké ihrisko s umelou trávou. Už trochu horšie to bolo s počasím, ale v tom si človek nerozkáže. Organizátori na ihrisku vyčlenili 3 ihriská na malý futbal, a tak sa mohli hrať hneď 3 zápasy súčasne. Celkom sa v našom okrese do tohto turnaja chlapcov prihlásilo 13 základných škôl.

  Prítomné školy sa losovaním rozdelili do štyroch kvalifikačných skupín a z každej z nich postúpilo jedno družstvo do finále. Naša škola patrila spolu so ZŠ Školská PB a ZŠ Nemocničná PB do skupiny A. Hralo sa systémom každý s každým 1x15 minút. Hneď v prvom zápase sme nastúpili proti favoritovi celého turnaja - ZŠ Školská. Tento veľmi dôležitý a napätý zápas sa nám napokon podarilo vyhrať najtesnejším rozdielom 1:0. Gól strelil po úniku pomedzi nohy brankára Michal Marko. Treba dodať, že k víťazstvu nám pomohol skvelý výkon hráčov v poli, zákroky brankára, ale aj značná dávka futbalového šťastia. Druhý zápas v skupine proti ZŠ Nemocničná bol pre nás už oveľa jednoduchší. Bez problémov sme v ňom zdolali súpera 8:0. Góly strelili: František Kohút - 2, Michal Marko, Tomáš Sádecký, Timotej Pavlovič, Michal Krčmárik, Ladislav Krabáč a Lukáš Valach. Po dvoch víťazných zápasoch sme teda vyhrali skupinu A a postúpili sme do finále. Z ostatných skupín postúpili: ZŠ SNP PB, ZŠ Slovanská PB a ZŠ Brvnište. Najskôr sme si zmerali sily s hráčmi z Brvnišťa. Tí ukázali svoju hernú kvalitu a strelili nám 2 góly z rohových kopov. Vďaka nim viedli v polovici zápasu 2:0. Po našej zvýšenej aktivite sa nám podarilo znížiť gólom Michala Marka na 1:2. V posledných minútach zápasu sme v snahe o vyrovnanie vsadili všetko na ofenzívu. Súper to však využil a vstrelil nám do otvorenej obrany 3. a 4. gól. Zápas sme tak prehrali 1:4. Náš druhý zápas vo finálovej skupine proti ZŠ Slovanská bol jednoduchší. Po 3 góloch Kohúta, 2 Marka a 1 Povloviča sme vyhrali 6:1. Výhra sa však nerodila ľahko, pretože v úvode zápasu sme prehrávali 0:1 a hráči museli preukázať svoju vôľu a veľkú chuť po víťazstve. V poslednom zápase sme sa stretli so žiakmi zo ZŠ SNP. Po vyrovnanom priebehu v ktorom hráči zahodili niekoľko šancí na oboch stranách sme sa ujali vedenia gólom Ferka Kohúta. Žiaľ po našej chybe súper na záver zápas vyrovnal na 1:1. Vďaka lepšiemu skóre sme ale nakoniec celkovo obsadili 2. miesto práve pred treťou ZŠ SNP. Víťazom okresného kola sa bez jedinej prehry či remízy stali žiaci z Brvništa. Tí teda aj postúpili do krajského kola, ktoré sa odohrá na jar.

  Veľká pochvala a uznanie za predvedené výkony patria: Tomášovi Sádeckému, Františkovi Kohútovi, Timotejovi Pavlovičovi, Michalovi Markovi, Michalovi Krčmárikovi, Alexovi Lednickému, Lukášovi Valachovi, Ladislavovi Krabáčovi a Šimonovi Briestenskému. Chlapci bojovali nielen s náročnými súpermi, ale aj s počasím a znovu dokázali pre svoju školu vybojovať krásne umiestnenie. Ďakujeme.

   

  =MB=

 • 9. 10. 2017

  Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.

 • Európsky deň jazykov

  26. október bol vyhlásený za Európsky deň jazykov. Prečo práve deň jazykov? V súčasnosti máme veľa príležitostí študovať a pracovať v rôznych európskych krajinách. Preto vzniká potreba ovládať cudzie jazyky. Aj zopár slov jazyka krajiny, ktorú navštívime napr. počas dovolenky, nám ľahšie umožní nadviazať nové priateľstvá a dokázať sa orientovať v cudzom svete. Znalosť cudzieho jazyka nám môže otvoriť i naše mysle, a tak prispieť k porozumeniu medzi ľuďmi.
  Preto sme sa aj my v našej škole rozhodli pozrieť sa na „zúbok“ nielen jazykom, ktoré sa učíme, ale i jazykom, s ktorými sa môžeme v Európe stretnúť.
  Tento rok sme náš záujem zamerali na projektovú prácu. Tí najstarší si zobrali pod drobnohľad príslovia. Naše slovenské príslovia sa pokúsili nájsť v jazyku anglickom, ruskom i nemeckom. Nie vždy išlo o doslovný preklad. Bolo potrebné hľadať významovo podobné príslovie. Napr. u nás sa hovorí, že prší ako z krhly, ale v Anglicku pršia mačky a psy J
  Ostatné triedy sa zamerali na poznávanie základných slov či slovných spojení v anglickom, talianskom, španielskom i francúzskom jazyku. Len také naše obyčajné ahoj je v angličtine Hello, po taliansky Salve či Ciao, v španielčine Hola, po francúzsky Bonjour a ak by to niekoho zaujímalo, tak po albánsky je to Pershendetje.
  Naše projekty sa nám naozaj vydarili. Veď ako hovorí jedna stará múdrosť: „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom.“

 • 4. 10. 2017

  Do galérie Deň gramotnosti boli pridané fotografie.

 • 30. 9. 2017

  Do galérie Týždeň športových aktivít boli pridané fotografie.

 • Mladý remeselník 2017, finále - 1. miesto

  Ešte v máji v minulom školskom roku vtedajší ôsmaci Martin Kardoš a Ondrej Kardoš vyhrali oblastné kolo súťaže „Mladý remeselník 2017.“ Vďaka tomu postúpili aj do finálového kola. To sa konalo v piatok 22. 9. 2017 v budove dielní SOŠ v Považskej Bystrici. Pôvodne malo byť opäť súčasťou uličky remesiel na Považskobystrickom jarmoku, avšak pre nepriaznivé počasie sa organizátori rozhodli radšej skryť účastníkov pod strechu.  Organizátori tejto súťaže technických zručností zo SOŠ si opäť dali záležať a finálové kolo pripravili na výbornú. K organizácii súťaže prispelo aj CVČ Trenčín a aj predseda TSK Jaroslav Baška, ktorého zastupoval primátor Považskej Bystrice Karol Janas. Spolu sa súťaže zúčastnilo 18 základných škôl z Považskobystrického a Púchovského okresu.

   

  Do finále sa okrem našich deviatakov Martina s Ondrejom prebojovali ešte dvojice postupujúce z ostatných oblastných kôl: ZŠ Štefana Závodníka - Pružina, ZŠ Komenského - Púchov, ZŠ Slovenských partizánov - Považská Bystrica, ZŠ Dolná Mariková a ZŠ Nemocničná - Považská Bystrica. V rámci súťaže mali žiaci plniť 2 úlohy - vyrobiť kŕmidlo pre vtáky a pomocou aku-vŕtačky zaskrutkovať čo najrýchlejšie 5 samorezných skrutiek do sadrokartónovej dosky. Každý žiak pracoval samostatne, avšak v konečnom hodnotení sa dvojiciam z jednotlivých škôl body spočítali a tak sa určili víťazné školy. Pri výrobe kŕmidla posudzovala porota hlavne presnosť rozmerov, opracovanie jednotlivých častí, kvalitu spojov a celkovú estetickú stránku. V druhej úlohe išlo o čas, za ktorý žiak zaskrutkoval 5 skrutiek do sadrokartónu. Túto časť najlepšie zvládol náš Martin Kardoš, ktorému to trvalo niečo cez 19 sekúnd. Ondrejovi to šlo tiež výborne a možno by ho bol aj prekonal, ale posledná skrutka mu spadla na zem, takže sa zdržal a dosiahol čas cez 23 sekúnd. Po splnení oboch úloh súťažiaci a ich učitelia netrpezlivo čakali na vyhlásenie výsledkov z úst pána riaditeľa SOŠ - Ing. Kunovského.

   

  Hovorí sa, že je ťažké zvíťaziť, ale ešte ťažšie je titul obhájiť. Po vyhlásení víťazov sa nás preto zmocnila veľká radosť. Okrem diplomov a dvoch pohárov získali Martin s Ondrejom za 1. miesto aj množstvo hodnotných a užitočných cien vo forme náradia. Na jeho uskladnenie sa im perfektne hodia kufríky, ktoré vyhrali v jarnom oblastnom kole. Naviac vyhrali pre školu multifunkčné náradie do dielní. Za zabezpečenie takýchto hodnotných cien treba opätovne pochváliť organizátorov a sponzorov tejto súťaže. Naša škola pravidelne dokazuje, že má technicky zručných žiakov a výučba technických predmetov je tu na veľmi dobrej úrovni. Na záver sa musíme poďakovať Martinovi a Ondrejovi z 9. A, že opäť raz príkladne reprezentovali našu školu a zaslúžili sa o šírenie jej dobrého mena.

   

  =MB=

 • Plenárne a triedne združenie

  Illustration of School Kids Neatly Lined Up in One Row Together with Their Parents Stock Photo - 15590831

  Vážení rodičia,

  srdečne Vás pozývame na plenárne  združenie, ktoré sa uskutoční dňa 25. septembra 2017 /pondelok/ o 16,00 hod. v priestoroch základnej školy. Následne sa uskutočnia triedne rodičovské združenia. Tešíme sa na spoločné stretnutie.

 • Rozvrh krúžkovej činnosti

 • 6. 9. 2017

  Do galérie Začiatok roka a prváci boli pridané fotografie.

 • Slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018

  Milí žiaci,

  slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018 sa uskutoční v pondelok 4.9.2017 o 8,00 hod. v Základnej škole v Domaniži.

  Spoločne sa tešíme na nový školský rok.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Domaniža
  Domaniža103
  018 16 Domaniža
 • 042/4394541
  0911 439 454

Fotogaléria