Navigácia

 • TESTOVANIE 9

  V stredu 21. marca 2018 sa aj na našej škole uskutoční celoslovenské testovanie deviatakov z matematiky a slovenského jazyka a literatúry.

   

  Časový harmonogram Testovania 9-2018 dňa 21. marca 2018 (streda)

  Matematika

  8.00 – 8.10 h (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH

  8.10 – 8.20 h (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom

  8.20 – 9.20 h (60 minút) – administrácia testu

  9.20 – 9.25 h (5 minút) – zozbieranie testov a OH

  9.25 – 9.45 h (20 minút) – prestávka

   

  Slovenský  jazyk

  9.45 – 9.55 h (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH

  9.55 –10,05 h (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom

  10,05 – 11.05 h (60 minút) – administrácia testu

  11,05 – 11.10 h (5 minút) – zozbieranie testov a OH

  11.10   Záver testovania

   

  Dôležité upozornenie

  Pedagogický dozor upozorní žiakov, že si počas testovania nesmú navzájom požičiavať žiadne pomôcky. Na matematike dovolí žiakom používať kalkulačku, ktorá umožňuje základné počtové výkony a zároveň neobsahuje funkcie: Graph, Graphic, Calc, Solve, nemá grafický displej a nie je programovateľná, uhlomer, kružidlo, pravítko, pero ktoré píše namodro a ceruzku. Nedovolí im používať mobilné telefóny, ani iné elektronické zariadenia, tabuľky a vlastnoručne urobené výpisky vzorcov. Na slovenskom jazyku dovolí žiakom používať iba pero, ktoré píše namodro. Administrátor posúdi a rozhodne, či žiak môže opustiť učebňu počas testovania. (Źiak môže opustiť učebňu len vo výnimočných prípadoch, napr. pre nevoľnosť.) Žiaci v deň testovania prídu do školy vo zvyčajnom čase, najneskôr do 7,40 hod., aby nenarušili priebeh vyučovania. Po ukončení testovania odídu domov.

   

 • Riaditeľské voľno

  V stredu 21. marca 2018 budú mať žiaci 6. a 7. a 8. ročníka riaditeľské voľno z dôvodu Testovania 9.

 • Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

  Dňa 27.2. 2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže  Hviezdoslavov Kubín.   V troch kategóriách súťažilo 25 recitátorov. V prvej kategórii /poézia/ sa na 1. mieste umiestnila Nikolka Lednická (4.A), na 2. mieste Emka Lagínová (4.A) a na 3. mieste Stelka Jungová (2.A).   V prvej kategórii /próza/ sa na 1. mieste umiestnil Miško Haviar (4.A), na 2. mieste Jurko Lednický (4.A) a na 3. mieste Slávka Sádecká (2.A).

  V druhej kategórii (poézia) obsadil 1. miesto Dominik Bolega (6.A), 2. miesto Paulínka Dižová (5.A), 3. miesto Emka Ondrášechová (6.A).  V próze na 1. mieste skončila Linda Lednická (6.A), na 2. mieste Zuzka Ďureková (6.A) a o 3.miesto sa delili Dominika Lapúniková (5.A) a Lukáš Hricov (5.A).

  V III.kategórii sa v poézii umiestnila na 1. mieste Katka Vančová (9.A), na 2. mieste Miška Martišíková (8.A) a 3.miesto obsadili Sima Čelková (7.A) a Ondrej Kardoš (9.A). V próze bolo udelené 1.miesto Gabike Lednickej zo 7.A.

  Oceneným blahoželáme a prajeme veľa úspechov na okresnom kole. 

   Poézia 

  1. Lednická Nikolka

  2. Lagínová Ema

  3. Jungová Stela

  Próza

  1. Haviar Michal

  2. Lednický Juraj

  Sádecká Slavomíra

   

  Poézia

  1. Bolega Dominik

  2. Dižová  Paulína

  3. Ondrášechová Ema

  Próza

  1. Lednická Linda

  2. Ďureková Zuzana

  3. Lapúniková Dominika  a Hricov Lukáš

   

  Poézia

  1. Vančová Katarína

  2. Martišíková Michaela

  3. Čelková Simona a Kardoš Ondrej

  Próza

  1. Lednická Gabriela

   

 • Hviezdoslavov Kubín 2018 - školské kolo

  Do galérie Hviezdoslavov Kubín boli pridané fotografie.

 • Ondrej Kardoš a Martin Kardoš obsadili na krajskom kole technickej olympiády 7. miesto

 • Karneval

  Do galérie Karneval boli pridané fotografie.

 • OZNAM

  Oznamujeme rodičom, že žiaci našej školy majú na základe odporúčania detskej lekárky MUDr. Durandziovej Anny a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici pre zvýšenú chorobnosť  zrušené vyučovanie od  15.2. do 16. 2. 2018. Žiaci sú odhlásení z obedov.

  Od 19.2 do 23.2.2018 majú žiaci jarné prázdniny. Riadne vyučovanie bude pokračovať 26.2.2018.

 • Karneval

  Do galérie Karneval boli pridané fotografie.

 • Testovanie 5 - výsledky

  Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka základných škôl (Testovanie 5-2017) sa uskutočnilo 22. novembra 2017 na 1 481 základných školách. Žiaci boli testovaní z matematiky a slovenského jazyka. Testy písalo spolu 45 080 piatakov

  Slovenský jazyk: úspešnosť žiakov v SR: 62,8 %, 

                                v Trenčianskom kraji: 65,5 %,  + 3,02 % oproti priemeru kraja.

                                 naša škola: 68,52 %, čo predstavuje + 5,72 % oproti priemeru SR.

                                                                                                               

  Matematika:  úspešnosť žiakov v SR: 64,7 %, 

                         v Trenčianskom kraji: 69,1 %, + 1,65 % oproti priemeru kraja.

                          naša škola: 70,75 %, čo predstavuje + 6,05 % oproti priemeru SR

                                                                                                                 

   

 • Školský ples

  Skolsky_ples_2018.pdf​​​​​​​

 • JuniorInternet - súťaž

  Meno autora: Linda Lednická

  Názov textu: O blche, ktorá zachránila svet

   "Táto práca je prihlásená do súťaže Junior Internet http://www.juniorinternet.sk v kategórii JuniorTEXT."

   

  O blche, ktorá zachránila svet

  Bola raz jedna blcha. Bola to normálna úplne malililinká blška. Len jedno

  na nej bolo čudné - mala nadprirodzené schopnosti a ľudské meno - volala sa Oxana. Ale ešte popritom to bola blška, ktorá nemala vôbec žiadnych kamarátov. Takže sa v blšej škole cez prestávky nemala s kým hrať. Všetci sa hrali len ona (keďže nemala kamarátov) musela sedieť v blšej lavici a čakať
  na zazvonenie.

  V jej triede bolo aj veľa slávnych blšiek, ktoré vždy veľmi obdivovala. Napríklad: Feritoxa Fotoxa, Malinka Darinka, Ružana Žužana...
  Feritoxa Fotoxa je známa a slávna operná speváčka, ktorá len tak náhodou zachránila prezidenta blšieho sveta pred autonehodou. Malinka Darinka je známa a slávna detská tanečnica, ktorá len tak náhodou zachránila školu
  pred výbuchom. Ružana Žužana je najslávnejšia športovkyňa blšieho sveta. Podarilo sa jej predbehnúť Petra Sagana v cyklistike a verte či neverte bolo to tak, že pred štartom mu skočila na prilbu (div že z nej nespadla) a tesne
  pred cieľom mu z prilby vyskočila tak ďaleko, že doletela do cieľa skôr ako Peter Sagan. Škoda, že si ju nikto z (ľudských) rozhodcov nevšimol, pretože práve ona by mala byť majsterkou sveta. Tento úspech videl celý blší svet, vysielala to TV BLCHA a komentoval komentátor Marcel Blcha. Prepáč, Peter, už si sa dozvedel, že v skutočnosti nie si majster sveta. No, čo už. A ešte len tak náhodou zachránila dvestopäťdesiatšesť bĺch pred potopením ich blšieho parníku - Blchotanicu. A keďže aj Oxana chcela byť tiež niečím slávna, musela to skúsiť. Až raz začali očakávané letné prázdniny. A vtedy sa to stalo (ale nebojte sa, tým sa nepreslávila). Jedného krásneho letného dňa sa Oxana a jej blší rodičia rozhodli, že cez tieto prázdniny budú spoznávať európske kultúrne dedičstvo.

  Prvý deň ráno sa rodina vybrala navštíviť Koloseum v Taliansku. Prišli práve vo chvíli, kedy sa mal začať tradičný gladiátorský zápas. Zápasilo sa
  a vtom jeden z nich odpadol a zranil sa. Oxana k nemu priskackala a vzkriesila ho svojím zázračným dychom. Ale sláva z toho nebola. Na druhý deň sa išli pozrieť na šikmú vežu v Pise. Bola veľmi krásna. Kúpili si suveníry a chystali sa na odchod, keď tu začala šikmá veža padať a aj by spadla, keby ju Oxana nezachytila. Ale stále žiadna sláva.

  Ďalší týždeň prišli na Slovensko. Najprv išli do Košarísk pozrieť sa
  na mohylu a rodný dom Milana Rastislava Štefánika. V jeho dome je totiž múzeum. Ale keď tam prišli, bolo vykradnuté. Oxana nečakala a hneď sa pustila do záchrannej akcie. Svojím zázračným čuchom našla troch zlodejov, ktorých potom zatvorili do väzenia. Aj tak nie je slávna. Na Slovensku ešte navštívili hrad Červený Kameň a mincovňu v Kremnici. Všade Oxana niečo zachránila, ale nikdy nebola slávna. Krásne prázdniny sa však ešte neskončili. Išli sa pozrieť do Anglicka na Big Ben, na ktorom sa zastavili hodiny, takže sa zastavil aj celý Londýn. Oxana ich samozrejme opravila a znovu ožil aj Londýn. No, stále žiadna sláva. Je to možné? V Londýne ešte zostali. Oxana zachránila aj prepadnutý Tower Bridge na rieke Temža, no slávna nebola.
  Vo Francúzku to boli Eiffelova veža, Víťazný oblúk, Louvre a Mont Siant – Michel, ktoré Oxana pozachraňovala, no ani tak to na slávu nestačilo.
  V Grécku zas pomohla Alexandrovi Macedónskemu vyhrať nad Perziou, zachránila olympijské hry, získala si priazeň gréckych bohov a zachránila akropolu v Aténach pred skazou. Takto to išlo každý prázdninový deň - Oxana vždy niečo zachránila, ale nikdy nebola slávna.

  Až na konci letných prázdnin išli do hlavného mesta Ruska, Moskvy, aby si pozreli Červené námestie a chrám Vasilija Blaženého. Prišli tam a vidia blchy, ktoré bežia smerom od Červeného námestia a hovoria im, že nech tam nechodia, lebo to s nimi zle dopadne. Ale naša rodinka tam aj tak išla. Keď tam prišli, zostali stáť ako sochy s otvorenými ústami. Bola tam postavená obrovská  (naozajstná ľudská a pre blchy taká veľká ako pre nás panelák ) atómová bomba, ktorá keď vybuchne, tak zničí celú planétu. Jasné, že keby tam nebola Oxana, tak by sa to aj stalo. Oxana najprv zaviazala uzlík na bombe tak, aby nevybuchla, a potom svojou silou rozpučila bombu. Zrazu okolo nej začali skákať novinári, ktorí jej hovorili, že zachránila celý svet, že je slávna, že teraz ju pozná celý blší aj ľudský svet... Takže keď Oxana znovu prišla do školy, tak mala tak veľa kamarátov, že ich ani sama nevedela spočítať.
      A to všetko kvôli tomu, že zachránila svet. A keďže zachránila aj mňa, mohla som vám napísať tento príbeh.

   

   

 • JuniorInternet - súťaž

  Autor: Ema Kardošová

  Názov textu: Spomienky  mojich babičiek

  "Táto práca je prihlásená do súťaže Junior Internet http://www.juniorinternet.sk v kategórii JuniorTEXT."

   

  Spomienky  mojich babičiek

            Som rada, že rok 2018 sa stal Európskym rokom kultúrneho dedičstva.
  Aj keď je Slovensko malá krajina, je súčasťou Európskej únie. Žije v nej veľa národností. Jednou z nich sú Rusíni, ktorí žijú v severovýchodnej časti Slovenska.

           Aj moja prvá babička pochádza z veľkej rusínskej rodiny. Mala jedenásť súrodencov, štyroch bratov a sedem sestier. Ako spomína babička, doba, v ktorej vyrastala bola neľahká. Už ako dieťa musela pomáhať pri práci na poli, chodiť
  s otcom do lesa na drevo, a keďže bola tretia najstaršia, aj pomáhať
  so súrodencami. Ale predsa sa našli chvíle, na ktoré veľmi rada spomína dodnes. Boli to VIANOCE! Slávili sa 6. januára, podľa Juliánskeho kalendára.

           Hneď z rána sa spolu so sestrami vybrali k potoku, ku ktorému sa brodili veľkým snehom. V potoku sa poumývali, aby boli celý rok zdravé a pekné. Po ceste späť utekali pred chlapcami, ktorí ich guľovali a hádzali do snehu.

  V ten deň sa do večere nič nejedlo, bol pôst. Všetko sa chystalo na štedrú večeru. Piekol sa chlebík, makové a tvarohové záviny, bobáľky (opekance)
  s makom a lepili sa pirohy s kyslou kapustou. Varila sa kapustnica, hríbová máčanka a slivčanka. To bola polievka zo sušených sliviek a fazule.

           Ňaňo (otec) priniesol z hory jedličku. Deti ju zdobili vlastnoručne vyrobenými salónkami z kociek cukru a postrihaného papiera. Na stromček zavesili jabĺčka a oriešky, iné ligotavé ozdoby v tom čase veru neboli. Potom ho zavesil na strop o hradu.       Pred začiatkom štedrej večere sa jej mamka s ňaňom vybrali do maštale s chlebom, soľou a sviečkou, aby nakŕmili a požehnali chudobe. Chovali kravičku, prasiatko, sliepočky, kačičky, húsky a nesmeli chýbať mačičky a psík.

           Zatiaľ deti nosili na stôl jedlo a pred každého položili lyžicu. Vidlička a nožík sa v tej dobe nepoužívali, aby rodina do seba nepichala.

           Ňaňo priniesol pod stôl slamu a reťazou obmotal nohy stola, aby rodina držala pokope. Na stôl mamka zapálila sviečku do fľašky so zrnom. Všetci si posadali za stôl a čakali. Ako posledný prichádzal do izby ňaňo so slovami: „Či tu Boh prebýva?“ A všetci odpovedali: „Tu Boh prebýva.“ A to sa opakovalo trikrát, až potom si zasadol k stolu.

           Štedrá večera sa začala spoločnou modlitbou. Na stole nikdy nechýbal chlieb s medom a cesnakom, soľ a všetky ostatné jedlá. Vždy ich malo byť dvanásť a boli pôstne. Každé z jedál sa jedlo z jednej spoločnej misy a každý svojou lyžicou. Moja babička, ako spomína, nemala rada slivčanku, ale musela ochutnať aspoň jednu lyžicu. Po večeri všetci naraz sfúkli sviečku a pozerali, kade bude smerovať dym. Ak smeroval dohora, znamenalo dobre, ak ku dverám, tak, že niekto z rodiny odíde.

           Pod stromčekom si našli drevené hračky alebo rukavičky, šály, sukničky.

  „Vtedy to bola asi taká vzácnosť ako teraz mobily a počítačové hry,“ zasmiala sa babička.

           Po večeri sa chodilo vinšovať susedom a rodine. Babička vraví, že prvý vinšovník musel byť z dolného konca, smerom na horný, aby im neodbudlo z gazdovstva, ale pribúdalo. Potom išli spoločne na polnočnú svätú omšu.

           Na druhý deň – na Božie narodenie, sa odpočívalo a nechodilo sa na návštevy. Chodilo sa iba do maštale, nakŕmiť dobytok a hydinu.

           Neskôr, keď bola babička staršia a rodičia jej dovolili, chodila s dievkami a parobkami (chlapcami) na Štefanskú zábavu.

           Keďže moja druhá babička pochádza zo stredoslovenského kraja, tak sa ich vianočné zvyky na Štedrý deň trochu líšili. Najviac sa to líšilo v jedlách, ktoré sa podávali na štedrú večeru. Boli o čosi skromnejšie.

           Na stole nechýbal chlebík s medom a cesnakom, rezance s mliekom, pupáky (opekance) s makom.

           Po večeri so sestrou rady vyjedali salónky.

           Som rada, že moje babičky mi pripomenuli prežitie vianočných sviatkov kedysi. Som hrdá na to, že moji rodičia aj dodnes zachovávajú tieto krásne štedrovečerné zvyky, aj keď sú čoraz častejšie narúšané touto modernou dobou.

           Aj keby som sa v dospelosti ocitla v iných štátoch Európskej únie, nezabudnem, odkiaľ pochádzam a budem sa snažiť zachovávať toto výnimočné kultúrne dedičstvo po mojich starých rodičoch.

   

  Autor: Ema Kardošová, 3.A

   

 • JuniorInternet - súťaž

  Autor: Michaela Martišíková

  Názov textu: Pátranie po európskom kultúrnom dedičstve

  "Táto práca je prihlásená do súťaže Junior Internet http://www.juniorinternet.sk v kategórii JuniorTEXT."

   

  Pátranie po európskom kultúrnom dedičstve

   

  Môj radar zvedavosti zachytil informáciu, ktorú môj vysoko múdry a vážený mozog... (ehm, jeden, dva, tri... už viem!) šesťročného skoro chlapa nevie vysvetliť. Zachytil som ho však úplnou náhodou.

              Stalo sa to asi takto. V pondelok, v deň návštevy najlepšieho strýka na celom svete, sa rozhovor rodičov a strýka stočil z témy silvestrovského výstupu na akýsi Holý vrch (už som veľký, preto viem, že vrchy nemôžu byť holé, asi som to len zle počul) na tému nový rok. Vydržala im dosť dlho, nestíhali si slová ani jednohubkami zajedať, ale našťastie som ešte stále bol v miestnosti ja. Ale o tom potom, mimochodom obľúbená fráza tety Janky.

  Strýko sa aj teraz vyznamenal a do diskusie vhodil hneď tri slová, nad ktorými mi rozum stál: európske kultúrne dedičstvo. Okrem slov ako diskusia, radar alebo psy-cho-lóg  patrilo toto pomenovanie k tým najťažším, s akými som sa stihol za môj krátky život stretnúť. Poctivo som si ho preto zapísal mojím trocha kostrbatým písmom. Aj so slovom dedičstvo som mal menšie problémy. No nemôžete sa mi čudovať, v škole sme stihli len tak na poslednú chvíľu prejsť celú abecedu.

  Po odchode strýka som za bratovým písacím stolom rozmýšľal, mozog namáhal, ale nie a nie prísť na to, čo znamenajú tie pre mňa zatiaľ neznáme slová. Tak som si ich skúsil rozdeliť. No ďaleko som nedošiel. Zasekol som sa hneď pri prvom. „Európske“ má v sebe ukryté slovko euro. To sú také malé mince, za ktoré si brat často kupuje v bufete desiatu. No neviem, čo majú peniažky spoločné s európskym kultúrnym dedičstvom.

  Radšej som prešiel na ďalšie neznáme slovíčko. Slovo „kultúrne“ nebolo o nič ľahšie pochopiť ako to prvé. Nepomáhala ani hra Nájdi v slove skryté slovo. Nezostávalo mi nič iné, ako preskočiť prvé aj druhé a ísť rovno na tretie. Jeho význam som objavil až veľmi ľahko. Bolo až smiešne, že som si hneď nespomenul na internet a to patrím k deťom, ktoré sa narodili na dlhé dni strávené pri počítači. Najskôr som zostal trošičku zaskočený, na počítači som zvykol hrávať len hry na hlavnej ploche.

  Hneď, ako som sa zoznámil s googlom, vyťukal som do obdĺžnika: čo je to dedictvo. Googlu sa to asi nepáčilo, lebo mi slovo podčiarkol a dole opravil na správnu formu, ale predsa len mi naskákali rôzne typy článkov, ktoré sa týkali, čo som sa stihol dočítať, nového seriálu od JOJ-ky. Skúsil som to ešte raz, ale s menšou zmenou: čo je to slovo dedičstvo. Počítač ma pochválil nepodčiarknutým slovom. Slovník.sk mi vyhodil rôzne odpovede od slova dedič až po dedičnú chorobu. Pochopil som, že vec, ktorú ti rodičia alebo rodina zanechajú, sa volá dedičstvo. Pre istotu som si to overil u mamy.

  S dvoma vynechanými slovami som mal menší problém. Pri slove európske mi vyskočila Európa. „ No jasné!“ buchol som sa do čela. Minule sa brat učil na geografiu a v jednom kuse mlel o Európe. Už viem, prečo mi to slovo prišlo povedomé!

  Pri druhom slovku som potreboval poradiť. Rozhodol som sa pre ocina. Presne ako jeho brat, aj on veľakrát hodí slovo, ktoré mi nedá spávať. Objavil som ho v obývačke, položil som mu otázku a vypúlenými očami som čakal na jeho odpoveď. Ocko, ako sám povedal, svojimi slovami nazval kultúru ako nejaký odkaz predkov. Povedal, že kultúra môžu byť zvyky, tradície, ale aj nejaké iné veci. Než sa stihol opýtať, načo to potrebujem, už som bol jednou nohou von z izby.

  Tak teraz si to skúsim poskladať. Európske (niečo patriace Európe) kultúrne (predmety, tradície alebo zvyky zanechané našimi predkami) dedičstvo (vec zanechaná ľuďom).

              Z najnovších informácií sa mi trocha zakrútila hlava, no statočne som to ustál (veď som nejaký chlap, nie?) a ihneď som sa pustil do vyhľadávania. Zaujala ma myšlienka, ako môže asi také dedičstvo vyzerať. Po veľmi dlhom hľadaní a viacerých neúspešných pokusoch sa nado mnou jedna stránka zľutovala a hodila ma na wikipédiu, ktorá ma zase presunula na inú. Ale našiel som, čo som hľadal. Pred očami mi svietil veľkými písmenami HRAD ČERVENÝ KAMEŇ.

  S výkrikom radosti som sa pustil do ďalšieho hľadania. V hlave sa mi mihal jeden obraz za druhým. Rytierske súboje a jazdy na koňoch, žiarivé komnaty a ozdoby hradu z čistého zlata, naleštené sály vhodné na ples... Zo snívania ma vytrhol môj nový kamarát a upozornil ma na to, že po dlhom pátraní som konečne narazil na to, čo som hľadal.

  Opis hradu prekonával moje očakávania. Okrem informácií typu „hrad bol postavený v 13. storočí“ som narazil aj na samé zaujímavé veci. Vedeli ste, že sa tam natáčali celosvetovo známe rozprávky? Alebo, že sa tam nachádza rytierska sála? No veru, sám tomu nemôžem uveriť. A ako sa na správny hrad patrí, nemôže chýbať ani pivnica s vínom. Neviem síce, čo to je, ale mama si veľmi pochvaľuje víno od krstných rodičov, takže to hradné tiež nemôže byť zlé.

  Myslel som si, že ma tieto informácie uspokojili a tému kultúrne dedičstvo Európy budem pokladať za uzavretú. Ako veľmi som sa mýlil. Keď som išiel vypínať google, všimol som si zaujímavosti o hrade Červený Kameň.

  Zvedavosť mi nedala, nuž som si opäť sadol a pustil sa do čítania.

  Pripomínalo mi to rozprávku. Písalo sa tam o tom, že hrad chceli postaviť na vrchu Kukla (ďalší trocha divný názov pre vrch), hlasovali dvanásti, no jeden bol proti. „ Ten vrch je prekliaty,“ hovoril, „ duchovia nás tam nenechajú stavať, ruch by ich mohol vyrušiť.“  No ostatní ho nepočúvali a na druhý deň sa pustili do stavby. Pracovali celý deň, navečer sa pobrali domov oddýchnuť si po ťažkom dni. Prišla noc, v dedine zavládol pokoj, len na vrchu svietili čudesné červené plamienky. Boli to horské víly, ktoré sa radili, čo spraviť. Kým vyšlo slnko, všetky múry, ktoré na vrchu stihli postaviť, víly preniesli na druhý kopec. Darmo ľudia vyvaľovali oči, museli dať za pravdu dvanástemu a hrad postavili na vŕšku, ktorý im vybrali víly.

  Po prečítaní článku som veľmi dospelo poznamenal, že víly možno neexistujú, ale keby existovali, dali by mi za pravdu. Tento hrad si zaslúži patriť do zoznamu s nápisom Európske kultúrne dedičstvo.

              Podľa najnovších informácií od môjho nového kamaráta googlu som prišiel k názoru, že byť európskym kultúrnym dedičstvom je ako byť hviezda medzi ostatnými pamiatkami. Možno, keby boli živé, boli by neustále otravované fanúšikmi, novinármi, určite aj nie tak slávnymi pamiatkami, ktoré si od nich budú pýtať rady a tipy, ako sa stať členmi Európskeho kultúrneho dedičstva. Ale o tom nám, bohužiaľ, žiadna nemôže porozprávať. No keby som bol veľký a ľudia by si odo mňa pýtali názor na danú vec, vyslovil by som ho asi takto: „Nepoznám veľa pamiatok, ktoré sa v zozname nachádzajú. Nepoznám všetky krajiny, ktoré sa zapojili do tohto projektu. No viem, že veľa krajín, z ktorých pochádzajú európske dedičstvá, sa s nimi môžu pochváliť, zviditeľniť a právom byť hrdí, že práve ich dedičstvo dokázalo všetkých zaujať.“

   

   Michaela Martišíková, 8.A

   Základná škola

   Domaniža 103

   018 16 Domaniža

   

 • Biblická olympiáda - školské kolo

  Dňa 17.1.2018 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Biblickej olympiády. Témou tohto ročníka bolo naštudovanie Evanjelia podľa Marka. Súťaže sa zúčastnilo 14 žiakov 6.-9. ročníka. Po náročnom súťažení sa na prvom mieste umiestnila žiačka 6.A Linda Lednická. Len o bod menej získala Katka Vančovážiačka 9.A, ktorá obsadila druhé miesto. Z tretieho miesta sa teší Miška Martišíkovážiačka 8.A a štvrté miesto získal Dominik Bolega zo 6.A. 

  Víťazom blahoželáme a prajeme veľa šťastia v dekanátnom kole, na ktorom nás budú spoločne reprezentovať ako trojčlenná skupina.

 • Pokojné sviatky vianočné, PF 2018

 • Vianočná besiedka

  Do galérie Vianočná besiedka boli pridané fotografie.

 • Florbalový turnaj - žiaci vs. učitelia

  Do galérie Florbalový turnaj - žiaci vs. učitelia boli pridané fotografie.

 • Výchovný koncert - LETart

  Do galérie Výchovná koncert - LETart boli pridané fotografie.

 • Lucie na škole

  Do galérie Lucie na škole boli pridané fotografie.

 • Naši strelci

  Do galérie Naši strelci boli pridané fotografie.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Domaniža
  Domaniža103
  018 16 Domaniža
 • 042/4394541
  0911 439 454

Fotogaléria