Navigácia

 • Technická olympiáda, školské kolo

  V uplynulých dňoch prebehlo na našej škole školské kolo technickej olympiády. Výsledky a súťažné testy si môžete pozrieť po kliknutí na priložené odkazy. Víťazom gratulujeme a prajeme veľa šťastia v okresnom kole.

  Vysledkova_listina_skolskeho_kola_TO_2018-2019.docx

  https://www.iuventa.sk/sk/Olympiady/Olympiady-a-sutaze/TO/9-rocnik-to-2018-2019/sutazne-ulohy-a-riesenia.alej

  =MB=

   

   

 • Technická olympiáda, školské kolo

  Do galérie Technická olympiáda, školské kolo boli pridané fotografie.

 • Stolnotenisový turnaj

  Do galérie Stolnotenisový turnaj boli pridané fotografie.

 • Projekt Zelené oči

  Do galérie Projekt Zelené oči boli pridané fotografie.

 • Stolnotenisový turnaj

  Rada rodičov a Základná škola Domaniža pozývajú priaznivcov stolného tenisu na stolnotenisový turnaj, ktorý sa uskutoční dňa 9.11.2018 o 14,30 hod. v Základnej škole v Domaniži. Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: 1. rodičia a 2. žiaci. Štartovné bude 1 €, ktoré sa použije na občerstvenie pre súťažiacich. Záväzný záujem nahláste do 8.11.2018  na t.č.: 042/4394541 ,0911 439 454.               

  plagat.pdf

 • Projekt Zelené oči

  Do galérie Projekt Zelené oči boli pridané fotografie.

 • Medzinárodný deň knižníc

  Pri príležitosti Medzinárodného dňa knižníc sme v našej škole 22.10.2018 zorganizovali pre žiakov podujatie na tému „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.

  Naše podujatie sme pomenovali podľa citátu Tomáša Garrigua Masaryka: „Kniha je najlepším priateľom. Sme knihami spojení s duchom všetkých národov a dôb.“ A boli to práve knihy, ktoré nás inšpirovali k príprave rôznych aktivít.

  Na 1. stupni sme sa zamerali na to, aké to vlastne bolo v Československu. Žiaci sa v jednotlivých aktivitách zoznámili s Rakúsko-Uhorskom a s Československom formou puzzlových skladačiek, z ktorých vytvorili plagát tvorený erbami, vlajkami, ale aj špeciálnymi mapami, na ktorých žiaci mohli spoznať významné osobnosti Československa, motocykle, automobily a peniaze, ktoré sa v tej dobe používali. Spolu s rodičmi si zaspomínali na to, s akými hračkami sa kedysi hrávali ich prababičky a pradedkovia a vyrobili si napríklad handrové bábiky či autíčka zo škatuliek a korkových zátok. Pozreli sa na „zúbok“ českým rozprávkam, i preukázali svoje zručnosti v ovládaní českých slovíčok. Naučili sa, že „lušteniny“ nie sú žiadne krížovky, ale strukoviny (fazuľky či šošovičky).

  Na 2. stupni sa žiaci pustili cestou naprieč históriou. Spoznávali dôležité osoby pre vznik Československa a vyskúšali si aj vyrábať predmety ako za starých čias, pekne ručne si vyrobiť vlastnú varešku z dreva. S pánom Františkom Kovalom diskutovali o histórii Domaniže, ktorá tento rok oslávila 750. výročie od prvej písomnej zmienky o obci Domaniža. S pánom starostom Františkom Matušíkom spoznávali cez prerozprávané zážitky starších spoluobčanov, ako sa žilo v minulosti. Prostredníctvom video nahrávky mali možnosť dozvedieť sa, čo všetko sa muselo udiať, aby Československo vôbec mohlo vzniknúť. Okrem toho mali príležitosť preskúmať erb Československa z výtvarného hľadiska a zaspievať si karaoke verziu českých i československých pesničiek.

  Spestriť deň si mohli aj v našej školskej knižnici, kde z názvov kníh či mien autorov vyskladali slovo Československo.

  V priebehu dňa mali žiaci možnosť pozrieť si výstavu k 100. výročiu Československa. Táto výstava sa postupne vytvárala z prác žiakov počas jednotlivých aktivít, ale aj z predmetov, ktoré priniesli do školy. Mohli tak vidieť i starý mlynček na kávu, petrolejovú lampu, vyšívaný vankúš, staré učebnice a atlasy, kalendáre i knihy z daného obdobia, ale aj unikátne listiny, z ktorých sa niektoré datovali až do Rakúska-Uhorska.

  Chceme poďakovať všetkým deťom za ich neúnavnú snahu pri realizácii tohto podujatia a hlavne pozvaným hosťom – pánovi starostovi, pánovi Kovalovi i rodičom, ktorý venovali svoj voľný čas, aby nám pomohli spestriť tento výnimočný deň pri príležitosti 100. výročia Československa.

 • Kurz aktívnej angličtiny

  V týždni od 1.10 do 5.10 prebehol na našej škole Kurz aktívnej angličtiny, ktorý sa uskutočnil v spolupráci so spoločnosťou Talk-Talk. Žiaci z ročníkov 6 až 9, ktorí mali o konverzačný kurz záujem si prostredníctvom zaujímavých aktivít a hier vyskúšali komunikáciu s anglickým lektorom naživo. Vyučovanie s Harrym alias Guyoum Cheethamom hodnotili veľmi pozitívne. Ocenili jeho milý, otvorený a vtipný prístup a tiež vyučovanie jazyka hravou formou. Zhodli sa na tom, že získali väčšiu sebadôveru pri používaní jazyka , zlepšili si výslovnosť , rozšírili slovnú zásobu a určite odporúčajú aj ostatným zúčastniť sa kurzu na nasledujúci školský rok.

 • Medzinárodný deň knižníc

  Do galérie Medzinárodný deň knižníc boli pridané fotografie.

 • Medzinárodný deň knižníc

  Do galérie Medzinárodný deň knižníc boli pridané fotografie.

 • Dni športu

  Do galérie Dni športu boli pridané fotografie.

 • Exkurzia - Sereď, Košariská a Bradlo

  Do galérie Exkurzia - Sereď, Košariská a Bradlo boli pridané fotografie.

 • Koncert Integrácia 2018

  10.10. 2018 bol nielen pre žiakov našej ZŠ, ale aj pre integrované deti zaujímavý dátum. Práve v tento deň sa o 10.00 hodine v Bratislave na zimnom štadióne Ondreja Nepelu konal už 10. ročník koncertu Integrácia. Tento koncert aj tento rok potešil mnoho detí z rôznych kútov Slovenska. Viac ako 10 000 detí sa netrpezlivo a s očakávaním prišlo pozrieť na vystúpenie slávnych hviezd nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. IMT SMILE, Ondrej Kandráč, Marián Čekovský, Dara Rollins, hudobné a tanečné skupiny, The Pastels, ale i integrované deti  s rôznym postihnutím nebojácne vystupovali a ukázali, aké sú šikovné. Potvrdilo sa, že slniečko Integrácie svieti pre všetky deti rovnako. 

 • Koncert Integrácia 2018

  Do galérie Koncert Integrácia 2018 boli pridané fotografie.

 • Projekt Zelené oči

  Do galérie Projekt Zelené oči boli pridané fotografie.

 • Týždeň aktívnej angličtiny s anglickým lektorom

  Do galérie Týždeň aktívnej angličtiny s anglickým lektorom boli pridané fotografie.

 • Stredoškolák – Hrdina remesla

  Povolanie je bez pochýb zasiate do sŕdc mnohých mladých, len čaká na vhodnú príležitosť, aby mohlo vyklíčiť. Ján Pavol II.

  Príležitosť poznať mnohé školy, ich študijné i učebné odbory, zamestnania i remeslá mali naši žiaci 9. ročníka na podujatí Stredoškolák – Hrdina remesla. Táto zaujímavá akcia bola organizovaná pod záštitou TSK 4.10. 2018 na výstavisku v Trenčíne. Podujatia sa z našej školy zúčastnilo 10 žiakov spolu s výchovnou poradkyňou.

 • Malý futbal, mladší žiaci - okresné kolo - účasť

  Do galérie Malý futbal, mladší žiaci - okresné kolo - účasť boli pridané fotografie.

 • Európsky deň jazykov

  Do galérie Európsky deň jazykov boli pridané fotografie.

 • Európsky deň jazykov

  Každoročne sa 26. septembra oslavuje Európsky deň jazykov. Cieľom tohto dňa je upozorniť verejnosť na dôležitosť štúdia jazykov s cieľom prispieť k rozvoju mnohojazyčnosti a interkultúrneho porozumenia. Vďaka podpore bohatej jazykovej a kultúrnej rozmanitosti Európy, ju môžeme naďalej zachovávať, chrániť a rozvíjať. Jazykové vzdelávanie je prínosom pre mladých aj starých - človek nie je nikdy príliš starý na to, aby sa naučil nový jazyk a tešil sa z príležitostí, ktoré sa mu tým otvoria. Aj zopár slov jazyka krajiny, ktorú navštívime (napr. počas dovolenky), nám ľahšie umožní nadviazať nové priateľstvá a kontakty. Učenie sa jazykov iných národov nám zároveň umožňuje vzájomne si lepšie porozumieť a pochopiť naše kultúrne rozdiely.

  Aj v našej škole sme si tento deň chceli pripomenúť a pozreli sme sa oveľa bližšie na krajiny, ktorých jazyk sa u nás učíme. Pod našim drobnohľadom sa ocitla Veľká Británia, Rusko, Nemecko a anglicky hovoriace krajiny – Nový Zéland a Kanada. Zamerali sme sa na ich geografiu (rozlohu, počet obyvateľov v porovnaní so Slovenskom, hlavné mesto, zástavu i hymnu), prírodu, históriu (najmä na „naj“ pamiatky a pamiatky UNESCO), gastronómiu, tradície a folklór, kultúru i populárne osobnosti, šport aj športovcov, či na iné zvláštnosti, zaujímavosti, symboly daných krajín a jej obyvateľov. Nakoniec z toho vznikli skvelé prezentácie, ktoré všetkým predstavili samotní vybraní žiaci siedmeho, ôsmeho i deviateho ročníka. Ich mladší či starší spolužiaci tak mohli spoznať rozmanité rastliny, živočích, známych spevákov, hercov či športovcov, ale i vybrané lahôdky jednotlivých krajín. Pre tým mladších to bola aj inšpirácia, ktorému jazyku by sa vo vyššom ročníku chceli venovať.

  A čo dodať na záver? Tieto prezentácie všetkým ukázali, že každá krajina môže človeka prekvapiť svojou bohatou rozmanitosťou i pestrosťou a že stojí za to, aby sa jej jazyk naučili a spoznali všetky krásy, ktoré im tieto krajiny ponúkajú. A okrem toho predsa platí jedna stará múdrosť, že „koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom“. Pretože znalosť cudzích jazykov uľahčuje život pri cestovaní, otvára nielen nové pracovné príležitosti, ale aj mysle, a tak prispieva k porozumeniu medzi ľuďmi.

   

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola Domaniža
  Domaniža103
  018 16 Domaniža
 • 042/4394541
  0911 439 454

Fotogaléria